BLOG

A cseresznye angióma eltávolítható? – Amit érdemes tudni a kis piros pöttyökről a bőrön

M2Med Blog - A cseresznye angióma eltávolítható? – Amit érdemes tudni a kis piros pöttyökről a bőrön

Szinte mindannyian felfedezünk időnként új bőrelváltozásokat a testünkön. A bőr, mint a legnagyobb szervünk, folyamatosan reagál a hormonális változásokra, az öregedésre, a környezeti hatásokra és a genetikai tényezőkre is. Az egyik leggyakoribb, ám sokszor teljesen ártalmatlannak tűnő jelenség a bőrön megjelenő apró, élénkvörös pötty: a cseresznye angióma, vagy más néven éranyajegy.

Ezek a kis, tűszúrásnyi vagy lencsényi méretű piros foltok különösen gyakoriak a középkorú felnőttek körében, és bár jóindulatúak, sokan mégis eltávolíttatják őket – esztétikai okokból vagy a későbbi irritáció elkerülése végett. De vajon valóban szükség van erre? Milyen lehetőségek vannak a cseresznye angiómák eltávolítására, és mennyire biztonságos ez a beavatkozás?

M2Med Blog - A cseresznye angióma eltávolítható? – Amit érdemes tudni a kis piros pöttyökről a bőrön

Mi is az a cseresznye angióma valójában?

A cseresznye angióma (cherry angioma) egy jóindulatú érdaganat, amely a bőr felszíne közelében kialakuló tágult hajszálereket tartalmaz. A nevét élénkpiros, sokszor cseresznyére emlékeztető színe és gömbölyded formája miatt kapta. A Journal of Clinical and Aesthetic Dermatology 2019-es kutatása szerint a cseresznye angióma a 30 év feletti felnőttek legalább 75%-ánál megjelenik valamilyen formában, és előfordulásuk gyakorisága az életkor előrehaladtával egyre nő. A leggyakoribb lokalizáció a törzs, főleg a mellkas és a hát felső része, de előfordulhat a karokon, combokon vagy akár az arcon is.

Mi okozza az éranyajegy kialakulását?

A pontos ok nem teljesen ismert, de a kutatók egyetértenek abban, hogy genetikai hajlam játszik szerepet megjelenésükben. Emellett több tényező is hozzájárulhat:

– Az öregedéssel járó érhálózati elváltozások
– Hormonális változások (pl. terhesség alatt gyakran megfigyelhető fokozott kialakulás)
– UV-sugárzás
– Egyes vegyi anyagoknak való kitettség
– Máj- vagy érrendszeri betegségek esetén szintén megfigyeltek gyakoribb előfordulást, bár ez ritka

Egy 2018-as tanulmány (Dermatologic Surgery) szerint bizonyos szervi megbetegedésekhez társuló angiómák (például eruptív angiómák) akár korai figyelmeztető jelek is lehetnek, bár ezek rendszerint gyorsan, hirtelen nagy számban jelennek meg, és nem azonosak az izolált cseresznye angiómákkal.

Veszélyesek lehetnek az éranyajegyek?

A jó hír az, hogy a klasszikus cseresznye angiómák teljesen jóindulatúak, azaz nem hajlamosak rosszindulatú elfajulásra. Nem daganatos eredetűek, nem fertőzőek, nem terjednek szét más testrészekre, és önmagukban semmilyen szervi problémát nem jeleznek.

Ugyanakkor, ha egy meglévő angióma hirtelen növekedni kezd, elszíneződik, vérezni kezd vagy viszketést, fájdalmat okoz, érdemes bőrgyógyászati vizsgálaton részt venni. Az ilyen tünetek nem jellemzők a jóindulatú angiómákra, és más bőrbetegségek (például basalioma, melanóma) kizárása válhat szükségessé.

Eltávolítható a cseresznye angióma? Igen. De mikor érdemes?

Az eltávolítás lehetősége orvosilag adott – a kérdés inkább az, hogy szükséges-e. A legtöbb esetben a cseresznye angióma kizárólag esztétikai problémát jelent, különösen akkor, ha jól látható helyen – például arcon vagy dekoltázson – helyezkedik el. Más esetekben praktikus okból válik zavaróvá, például ha borotválkozásnál rendszeresen megsérül, vagy ruházat irritálja.

Sokan nem kívánják megvárni, amíg újabb és újabb pöttyök jelennek meg, ezért már az első néhány megjelenésekor szakemberhez fordulnak. Jó hír, hogy a modern esztétikai technikák minimális kellemetlenséggel, hegmentesen képesek ezeket az elváltozásokat eltávolítani.

Milyen módszerek állnak rendelkezésre?

A legelterjedtebb eljárások között szerepel:

  • Lézeres eltávolítás: A pulzáló festéklézer (PDL) vagy a Nd:YAG lézer nagy precizitással képes elpusztítani a tágult hajszálereket, miközben megkíméli a környező bőrt. Az eljárás során a vörös színt elnyelő lézerfény célzottan a kis értágulatokra hat, azok koagulálódnak, majd felszívódnak.
  • Elektrokoaguláció: Itt magas frekvenciájú elektromos árammal cauterizálják a kis érelváltozást. Gyors és hatékony, de minimális hegesedés előfordulhat, különösen érzékeny bőr esetén.
  • Cryoterápia: Folyékony nitrogénnel történő fagyasztás, amely kevésbé pontos, mint a lézer, és gyógyulás után pigmentvesztés vagy apró hegek is kialakulhatnak.

A 2020-as Lasers in Surgery and Medicine című folyóirat egyik publikációja szerint a lézeres módszerek 92%-os sikerességgel alkalmazhatók cseresznye angiómák esetén, miközben a szövődmények aránya elenyésző.

Mire számíthatsz a kezelés után?

A kezelések többsége ambuláns jellegű, altatás nélkül, helyi érzéstelenítéssel vagy anélkül történik. Egy-egy elváltozás eltávolítása csupán néhány percet vesz igénybe. Az azt követő néhány napban a bőr kissé piros, érzékeny lehet, és enyhe hámlás, pörkösödés előfordulhat. Napfényvédelmet legalább 4–6 hétig javasolt alkalmazni a kezelt területen, különösen arcon vagy dekoltázson, hogy elkerüld a pigmentfoltok kialakulását.

A legtöbb esetben a kezelt angióma véglegesen eltűnik, de fontos tudni, hogy a hajlam nem szűnik meg: újabb pöttyök idővel máshol megjelenhetnek.

Megelőzhető a kialakulásuk?

Mivel a cseresznye angiómák kialakulásában genetikai és életkori tényezők dominálnak, teljes megelőzés nem lehetséges. Ugyanakkor néhány általános bőrápolási tanács segíthet a bőr egészségének megőrzésében:

  • Kerüld a túlzott UV-sugárzást, használj magas faktorszámú fényvédőt
  • Tartsd kordában a vérnyomást és keringési problémákat
  • Részesítsd előnyben az antioxidánsokban gazdag étrendet
  • Használj rendszeresen hidratáló és érstabilizáló hatású kozmetikumokat


A cseresznye angióma tehát nem veszélyes, de ha zavar, könnyedén eltávolítható.
A modern technológiák – elsősorban a lézer – gyors, biztonságos és esztétikailag kedvező megoldást kínálnak. A döntés, hogy megválj-e tőlük, teljes mértékben a tiéd, de érdemes mindig bőrgyógyászati vagy plasztikai sebészeti konzultációval kezdeni a folyamatot. Hiszen minden bőr más, minden eset egyedi, és a legjobb eredményhez mindig személyre szabott megközelítés vezet.

M2Med Plasztikai Sebészet és Bőrgyógyászat

A ‘jól érzem magam a bőrömben’-érzés pótolhatatlan és boldogsággal tölti el az embert. A test és lélek harmóniájának megteremtése a célunk.
Ha segíthetünk, hogy jobban érezd magad a bőrödben, fordulj hozzánk bizalommal!

KONZULTÁCIÓ
A konzultáció minden műtét és esztétikai kezelés előtt elengedhetetlen. A személyes megbeszélés során tudjuk felmérni, hogy lehetséges-e elvégezni a kívánt beavatkozást, illetve hogy esetedben mely módszerrel, hány beavatkozással érhető el a kívánt cél. Ezen kívül a konzultáció során van lehetőséged feltenni a kérdéseidet.

Érdekelnek a részletek? Kérj időpontot személyes konzultációra:
+36 30 271 4141

 


#M2Med #ForTimelessBeauty